Decebal Făgădău

Mayor of Constanta

decebal-fagadau-bfMr. Decebal Făgădău was elected the Mayor of Constanta in June 2016. Previously, he was Mayor ad interim of Constanta from May 2015 to June 2016, Deputy Mayor of Constanta from February 2009 to April 2015, Local Counselor of Constanta City Council from June 2008 to June 2016 and General Director of Constanta Natural Sciences Museum Complex.

An economist by profession, Mr. Decebal Făgădău participated in several trainings on international relations, project elaboration and management,  and is a member of the Balkan Environmental Association (B.E.N.A.), of the executive board of Constanta Metropolitan Area, of the National Committee of the Coastal Zone, and also a full member of the European Committee of the Regions.

In his current mandate, the four major directions of the development of Constanta as as a smart city are: safe city - the safety of the citizens, tourists and investors, mobility city - separating the flows of the inhabitans from the tourists, as well as the goods and services, energy city - both vibrant and environmentally friendly and e-city: creating applications so that the inhabitants, tourists and investors of Constanta have instant access to all the necessary information.



back

Other speakers